Hockey Hall of Fame - World of Hockey Calendar

Nov. 5 & 6, 2018

CIBC Canada/Russia Series:
Canada (WHL) vs. Russia

Kamloops, British Columbia (1st game)
Vancouver, British Columbia (2nd game

Results:


www.chl.ca

Nov. 8 & 12, 2018

CIBC Canada/Russia Series:
Canada (OHL) vs. Russia

Sarnia, Ontario (1st game)
Oshawa, Ontario (2nd game)

Results:


www.chl.ca

Nov. 12, 2018

Hockey Hall of Fame 2018 Induction
Toronto, Ontario

2018 Inductees -
Bettman, Brodeur, Hefford, O’Ree, St. Louis & Yakushev


www.hhof.com

Nov. 13 & 15, 2018

CIBC Canada/Russia Series:
Canada (QMJHL) vs. Russia

Sherbrooke, Quebec (1st game)
Drummondville, Quebec (2nd game)

Results:


www.chl.ca

Dec. 8-14, 2018

IIHF World Junior Championship
Division I Under 20, Group B

Tychy, Poland

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Dec. 9-15, 2018

IIHF World Junior Championship
Division I Under 20, Group A

Fussen, Germany

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Dec. 26-31, 2018

Spengler Cup
Davos, Switzerland

Winner:
Runner-up:


www.spenglercup.ch

Dec. 26, 2018 –
Jan. 5, 2019

IIHF World Junior Championship Under 20
Vancouver & Victoria, Canada

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Jan. 11-13, 2019

Continental Cup - Super Final

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Jan. 13-19, 2019

IIHF World Junior Championship
Division II Under 20, Group A

Tallinn, Estonia

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Jan. 14-20, 2019

IIHF World Junior Championship
Division III Under 20

Reykjavik, Iceland

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Jan. 15-21, 2019

IIHF World Junior Championship
Division II Under 20, Group B

Zagreb, Croatia

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Jan. 21, 2019

ECHL All-Star Game
Toledo, Ohio

Winner:
Runner-up:


www.echl.com

Jan. 23, 2019

Sherwin-Williams CHL/NHL TOP PROSPECTS GAME
Red Deer, Alberta

Winner:
Runner-up:


www.chl.ca

Jan. 28, 2019

American Hockey League All-Star Classic
Springfield, Massachusetts

Winner:
Runner-up:


www.theahl.com

March 18-21, 2019

U SPORTS Women's Championships
Charlottetown, Prince Edward Island

Winner:
Runner-up:


www.usports.ca

Mar. 18-21, 2019

U SPORTS Cavendish University Cup
Lethbridge, Alberta

Winner:
Runner-up:


www.usports.ca

Mar. 25 – 31, 2019

IIHF World Junior Championship
Division III Under 18, Group A

Sofia, Bulgaria

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

March 2019

Ontario University Athletic Association Women's Hockey

Winner:
Runner-up:


www.oua.ca

March 2019

NCAA Women's Division III Championship

Winner:
Runner-up:


www.ncaasports.com

March 2019

NCAA Men's Division III Championships

Winner:
Runner-up:


www.ncaasports.com

March 2019

NCAA Women's Division I
Frozen Four Championship

Hamden, Connecticut

Winner:
Runner-up:


www.ncaasports.com

March 2019

Canadian Women's Hockey League Championship - Clarkson Cup

Winner:
Runner-up:


www.thecwhl.com

Apr. 4-14, 2019

IIHF Women's World Championship
Espoo, Finland

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Apr. 7-13, 2019

IIHF World Junior Championship
Division II Under 18, Group A

Elektrenai, Lithuania

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Apr. 8-13, 2019

Allan Cup
Lacombe, Alberta

Winner:
Runner-up:


www.hockeycanada.ca

Apr. 9-15, 2019

IIHF World Championship Division II, Group A
Belgrade, Serbia

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Apr. 11-13, 2019

NCAA Men's Division I
Frozen Four Championship

Buffalo, New York

Winner:
Runner-up:


www.ncaasports.com

Apr. 14-20, 2019

IIHF World Junior Championship
Division I Under 18, Group A

Grenoble, France

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Apr. 14-20, 2019

IIHF World Championship Division I Under 18, Group B
Szekesfehervar, Hungary

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Apr. 18-28, 2019

IIHF World Junior Championship Under 18
Ornskoldsvik & Umea, Sweden

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Apr. 21-27, 2019

IIHF World Championship Division II, Group B
Mexico City, Mexico

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Apr. 21-27, 2019

Esso Cup
Sudbury, Ontario

Winner:
Runner-up:

Apr. 22-28, 2019

TELUS Cup
Thunder Bay, Ontario

Winner:
Runner-up:


www.hockeycanada.ca

Apr. 22-28, 2019

IIHF World Championship Division III,
Sofia, Bulgaria

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Apr. 29 – May 4, 2019

IIHF World Championship Division I, Group A
Astana, Kazakhstan

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Apr-Jun. 2019

ECHL Kelly Cup Playoffs

Winner:
Runner-up:


www.echl.com

Apr-Jun. 2019

AHL Calder Cup Playoffs

Winner:
Runner-up:


www.theahl.com

Apr-Jun. 2019

National Hockey League
Stanley Cup Playoffs

Winner:
Runner-up:


www.nhl.com

May 10-26, 2019

IIHF World Championship
Bratislava & Kosice, Slovakia

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

May 11-19, 2019

Royal Bank CupBrooks, Alberta

Winner:
Runner-up:


www.hockeycanada.ca

May 17-26, 2019

Memorial Cup
Halifax, Nova Scotia

Winner:
Runner-up:


www.chl.ca

May 2019

Robertson Cup Championship Game

Winner:
Runner-up:


www.usahockey.com

June 21 & 22, 2019

National Hockey League
2018 Entry Draft

Vancouver, British Columbia

#1 Pick -
#2 Pick -


www.nhl.com

June 2019

Hockey Hall of Fame
2019 Inductees Announced

Toronto, Ontario

2019 Inductees -


www.hhof.com